S modrotlačou do sveta

 
 

Eva Kurjaková - S modrotlačou do sveta

Dostupnosť Skladom
€36    
Značka Eva Kurjaková
Kategória Knihy o Orave
Krásy Oravy
Krásy Oravy
na jednom mieste
Originálne suveníry
Originálne suveníry
tričká, mince, knihy...
Garancia spokojnosti
Garancia spokojnosti
už od roku 2014
 

Kniha S modrotlačou do sveta od autorky Eva Kurjaková obsahuje množstvo údajov o oravskom fenoméne - spracovanie ľanu, výroba plátna, jeho farbenie indigom a hlavne predaj konečnému spotrebiteľovi, ktorý sa nachádzal nielen vo všetkých krajinách bývalého Uhorska, ale aj na Balkáne, v Turecku, Moldavsku, na Blízkom východe (dnešný Libanon a Izrael), dokonca aj v Alexandrii a v Egypte.

S modrotlačou do sveta je cenným zdrojom informácií pre historikov, študentov a všetkých, kto sa zaujíma o modrotlač, ktorá bola v minulom roku zapísaná do národného zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva a v roku 2018 sa bude uchádzať o zápis do reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.

Modrotlač na Slovensku

Modrotlač je stará, originálna technológia farbenia prírodného plátna indigom. Pred farbením sa ručne zdobili ornamenty a vzory pomocou modrotlačových foriem. Je to remeselná technika farbenia a zdobenia látok, ktoré sa používali na šitie krojov.

Modrotlač na Slovensku sa začala produkovať už v 18. storočí. Toto remeslo sa rozšírilo do všetkých krajov, najmä na Liptove, Spiši a Šariši, ale známa je aj modrotlač na Orave.

Základným materiálom pre produkciu modrotlače je plátno, takže sa výroba modrotlače spočiatku koncentrovala hlavne v oblastiach, kde bolo rozvinuté plátenníctvo vo forme domácej výroby.

Najznámejšími strediskami plátenníctva na Slovensku boli regióny Oravy, Spiša a Šariša.

Vysokou kvalitou vynikalo najmä spišské plátno, ktoré sa v 19. storočí vyvážalo aj do zahraničia. V oblastiach Slovenska, kde bola výroba plátna skromnejšia, získavali modrotlačiari plátno na jarmokoch.

Detaily o knihe:

Počet strán: 220
Väzba: pevná
Rozmer: 210 x 295 mm
Hmotnosť: 990 g
Jazyk: slovenský
EAN: 9788097248598
Rok vydania: 2017
Vydavateľstvo: Občianske združenie ZUBOR